Kim jest influencer?

14.03.2019

Współpraca marek z influencerami jest jednym z głównych trendów w marketingu i szeroko pojętej komunikacji. Idealnie pasuje do marketingu niszowego, czyli przekazów kierowanych do bardzo konkretnych grup docelowych, wybranych nie ze względu na cechy demograficzne, ale na zainteresowania.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jest influencer? Tak na dobrą sprawę staje się nim każdy z nas w momencie, kiedy aktywnie prowadzi swoje profile na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy Youtubie.

Influencerem jesteś, gdy zgromadziłeś wokół swojej obecności online i offline grupę osób, która liczy się z twoim zdaniem. Kiedy ufają oni twoim rekomendacjom zakupowym i chcą posiadać takie same rzeczy jak ty czy przyjmują podobne do twoich postawy życiowe.

Jak dzielimy influencerów?

Przede wszystkim dzielimy ich według ogólnych kategorii treści, którymi się zajmują. Mamy zatem influencerów zajmujących się modą, technologią, podróżami itd. Niemal każdą z takich grup można podzielić jeszcze bardziej precyzyjnie. W obszarze technologii znajdziemy osoby zajmujące się wyłącznie smartfonami, sztuczną inteligencją, komputerami czy telewizorami.

Osobną kategorią są celebryci, którzy zazwyczaj nie są aż tak wyspecjalizowani w jednym temacie. Ma to swoje plusy – wachlarz produktów i usług, które mogą promować, jest bardzo szeroki.

Influencerów dzielimy również ze względu na liczbę obserwujących. Ci najbardziej niszowi, zajmujący się bardzo konkretnym tematem, nazywani są micro influencerami. W zależności od medium czy serwisu społecznościowego, na którym działają, obserwuje ich od 1 do 10 tysięcy osób. Jest to dosyć umowny przedział. Zależy od kategorii tematycznej, którą dana osoba się zajmuje czy też kraju, w którym działa. Micro influencer  działający w obszarze sztucznej inteligencji czy blockchainu może mieć nawet poniżej tysiąca obserwujących. Z drugiej strony blogerka modowa mająca pięć tysięcy followersów na Instagramie też będzie podpadać pod kategorię „micro”.

Kiedy współpracujemy z influencerem-celebrytą?

Z racji dużego zasięgu i rozpoznawalności influencerzy mający setki tysięcy czy nawet miliony obserwujących najlepiej nadają się do promowania nowych produktów bądź usług. Oczywiście taka współpraca i forma promocji nie jest tania, ale za to jest świetną alternatywą (lub dodatkiem) dla kampanii telewizyjnych (mimo wszystko mniejsze koszty) oraz reklamy w Internecie (bardziej kreatywna i angażująca forma).

Bardzo dobre efekty przyniosła współpraca Doroty Szelągowskiej z Microsoftem, który jest naszym klientem, przy promocji Surface Pro. Najbardziej rozpoznawalna w Polsce projektantka wnętrz doskonale podkreśla cechy produktu, który służy przede wszystkim osobom kreatywnym i zmieniającym swoje otoczenie. Duża liczba obserwujących w mediach społecznościowych zagwarantowała natomiast odpowiednie dotarcie do szerokiego grona potencjalnych konsumentów.

Kiedy współpracujemy z micro influencerami?

Oczywiście możemy z nimi współpracować również przy promocji nowego produktu, podobnie jak w przypadku celebrytów. Na taki krok decydują się marki, które nie dysponują pokaźnym budżetem. Jednak prawdziwa siła micro influencerów tkwi w ich społeczności i zaufaniu, jakie sobie wypracowali.

Również algorytmy wyświetlania treści w mediach społecznościowych sprzyjają mniejszym społecznościom. Objawia się to między innymi przez współczynniki zaangażowania mierzone w procentach. Według badania Influencer MarketingHub instagramowe konta, posiadające poniżej 1000 obserwujących, mają ten wskaźnik na poziomie około 8 procent. 1,7 procenta osiągają konta mające powyżej 100 tysięcy obserwujących. Konta z milionami followersów mogą liczyć na zaledwie ułamek procenta.

Przy współpracy z micro influencerami należy też postawić na długofalowe działania. Tak zwane „pojedyncze strzały” nie przyniosą pozytywnych rezultatów na dłuższą metę. Followersi są bardzo nieufni i wyczuleni na reklamy. Dlatego muszą zobaczyć, że ich idol regularnie poleca dany produkt bądź usługę.

Influencer jako zabezpieczenie w obliczu kryzysu

Zbudowanie wartościowej relacji z influencerami (podobnie jak z dziennikarzami) jest jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie z nieoczekiwanymi kryzysami komunikacyjnymi lub wizerunkowymi.

Dzięki temu możesz liczyć na to, że zostaniesz wysłuchany w kluczowym momencie, przedstawisz swoje argumenty. Influencer i dziennikarz przed publikacją contentu dadzą Ci szansę na przedstawienie swojego punktu widzenia. Jeśli relacja jest naprawdę silna to staną też w obronie Twojej marki.

::

Chcesz podjąć się współpracy z influencerami, ale nie wiesz, jak do tego podejść? Napisz do nas! Z chęcią odpowiemy na twoje pytania.

5 cech PR-owca, które robią różnicę

Pracuj z nami!

Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy zrobić dla Twojej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *