Jak współpracować z influencerami?

09.05.2019

O tym, że działania z influencerami są skuteczne, nie trzeba już nikogo przekonywać. Zwłaszcza gdy coraz bardziej popularny staje się marketing niszowy, którego podstawą jest docieranie do bardzo mało licznych, ale dokładnie sprofilowanych person. Potwierdzają to liczby: blisko 52 proc. polskich marketerów jest zadowolonych z efektów przeprowadzonych kampanii z influencerami, a tylko 11,7 proc. nie planuje ich w 2019 roku. Jednak, aby taka współpraca ułożyła się po myśli każdej ze stron, trzeba pamiętać o kilku zasadach, o których opowiadamy poniżej.

Przede wszystkim pamiętaj, że są trzy strony (beneficjenci) działań z influencerami. Oprócz Ciebie (Twojej marki czy usługi) jest influencer oraz, jako trzecia strona, jego obserwujący. Na koniec dnia najbardziej pożądana będzie sytuacja win-win-win, w której wszystkie strony będą usatysfakcjonowane. Jak do niej doprowadzić?

Influencer odpowiada za content

Jednym z największych błędów, jaki możesz popełnić, jest przesłanie gotowej treści do influencera, którą ma udostępnić na swoich kanałach. Większość z nich w tym momencie zrezygnuje z takiej formy współpracy.

Główną walutą influencerów, blogerów czy youtuberów jest ich autentyczność i unikatowość publikowanych treści. Realizują oni z góry obraną przez siebie strategię i każde odstępstwo w postaci treści zewnętrznych nie będzie dobrze przyjęte przez ich odbiorców.

Dlatego też niezbędne jest, abyś nie bał się oddać influencerowi swobody tworzenia contentu. Dajesz mu produkt, usługę, a on przygotowuje treść, którą jego odbiorcy przyjmą z entuzjazmem. Znacząco zwiększy to skuteczność działań i ich wiarygodność.

Pełną swobodę przy tworzeniu treści zapewniliśmy influencerom przy akcji #dotknijemocji, realizowanej dla Canon Polska. Wzięli w niej udział Reżyser Życia, Malwina Bakalarz z Bakusiowa, Magda Mirkowicz z My Pink Plum oraz Dorota Szelągowska. Kampania została w 2018 roku wyróżniona prestiżową nagrodą SABRE AWARDS w kategorii „Best influencer programs and endorements”. Więcej na jej temat przeczytasz pod poniższym linkiem.

Canon

Długofalowe relacje dają najlepsze rezultaty

Im dłużej współpracujesz z konkretnym influencerem, tym bardziej jego odbiorcy będą ufali Twojej marce. Jej obecność na kanałach ich idola stanie się z biegiem czasu czymś naturalnym – przestanie być postrzegana jako reklama. Zwiększy to w naturalny sposób konwersję i sprzedaż. Według badania Whitepress aż 56,5 proc. marketerów w Polsce planuje w 2019 roku długofalowe współprace z influencerami.

Dla influencera to też bardzo dobra sytuacja, ponieważ zarabia na akcjach z jedną marką, jednocześnie nie stając się słupem ogłoszeniowym dla wielu różnych produktów.

Długofalowa współpraca to też ograniczenie ryzyka. Po pierwsze masz już utartą ścieżkę współpracy z konkretnym influencerem. Wiesz, czego możesz się po nim spodziewać, masz pewność, że wszelkie formalne kwestie, na przykład umowy, zostaną przeprocesowane we właściwy sposób. Po drugie influencer staje się ambasadorem Twojej marki, co jest niezwykle ważne w potencjalnych sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu wstrzyma się przed negatywnym komentarzem na Twój temat i da Ci szansę na wytłumaczenie bądź sprostowanie.

Kim jest influencer?

Czy masowe wysyłki produktów są skuteczne?

I tak, i nie. Wysyłanie próbek produktów jest działaniem, które nie daje żadnej gwarancji rezultatów. Decydując się na takie działanie musisz zdawać sobie sprawę, że influencerzy podobnych paczek dostają nawet po kilka dziennie. Dlatego szansa na to, że akurat Twój produkt trafi, chociażby na efemeryczne Instagram Stories, jest dosyć niska. Musisz być też pewny jakości rzeczy, które w ten sposób chcesz promować. Nie podpisujesz umowy, więc influencer może wyrazić negatywną opinię.

Masowe wysyłki darmowych produktów sprawdzają się w kilku sytuacjach:

  1. gdy budżet przeznaczony na działania z influencerami jest bardzo ograniczony;
  2. gdy chcemy promować nowy produkt;
  3. gdy naszym celem jest dotarcie do tak zwanych microinfluencerów.

Influencerzy i generacja Z

Osoby urodzone po 1995 roku, czyli generacja Z, są już bardzo świadomymi konsumentami. 68 proc. z nich czyta przynajmniej 3 recenzje na temat usługi czy produktu. Bardzo często źródłem takiej wiedzy są właśnie influencerzy. Dość powiedzieć, że 48 proc. przedstawicieli generacji Z obserwuje w jednym momencie co najmniej 10 influencerów.

Dlatego, podobnie jak w przypadku tworzeniu contentu, nie powinieneś ingerować w sposób komunikacji influencera z obserwującymi. Zwłaszcza, jeśli chcesz dotrzeć do młodszych konsumentów, którzy są bardzo wyczuleni na sztuczność przekazów i jednocześnie oczekują, że marki będą operowały ich językiem. Pamiętaj, że przedstawiciele generacji Z są bardzo ambitni i szybko staną się grupą o dużej sile nabywczej.

::

Jakie są Twoje doświadczenia dotyczące działań z influencerami? Co możesz doradzić innym? Czekamy na Twój komentarz.

 

Przeczytaj również:

Pracuj z nami!

Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy zrobić dla Twojej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *